Těsně před velikonočními prázdninami jsme se rozhodli otestovat poctivost našich studentů i zaměstnanců malou zkouškou.
Nakoupili jsme velikonoční zboží v hodnotě 124 Kč a nabídli ho na velikonočním stolečku za tyto vyšší ceny: malé vajíčko za 2 Kč, čokoládka za 3 Kč a zajíček za 5 Kč.
Vše jsme nechali volně přístupné v úterý 3.4. od 9 do 15 hodin na nejfrekventovanějším místě u nástěnky se suplováním. Kromě 3 misek se sladkostmi byl na stolečku košíček na peníze, do kterého jsme takticky na úvod rozmělnili 10 Kč.
Sladkosti ubývaly poměrně rychle a kolem 13. hodiny už na stolečku zbyly pouze prázdné misky a košíček s penězi. Přesto tam vše zůstalo ještě hodinu. Výsledek byl očekáván s napětím u všech zasvěcených.
Pokud by všichni poctivě zaplatili dle ceníku, vybrala by se částka 304 Kč. V košíčku na nás čekalo 179 Kč (po odečtu těch 10 vstupních).
Z obchodního hlediska jsme neprodělali – zisk tvoří úžasných 55 Kč. Přesto do celkové poctivé částky zbývá ještě dost – celých 125 Kč.
Možností proč je několik – vůbec nezaplaceno, částečně zaplaceno a bohužel i krádež peněz, protože svědkové zahlédli v košíčku vedle prázdných misek 2 padesátikoruny a při přepočítávání už tam byla jen jedna…
Nutno podotknout, že před vypuknutím akce byly odhady ve třídě mnohem pesimističtější. Test jsme si totiž navíc ještě zpestřili hazardem. Většina z nás sázela na to, že skončíme v mínusu a největší pesimista dokonce vsadil na to, že zmizí minimálně jedna celá miska!
Závěr? Vzorek české populace ukázal, že prodej podobným způsobem u nás ještě zdaleka nefunguje. Inspirujícím pro nás byl článek v New English File Upper – Intermediate, podle kterého si Američan na tomto způsobu prodeje založil živnost už před téměř 30 lety. V Česku si asi musíme ještě počkat…
Takže veselé velikonoce všem, co zaplatili anebo aspoň nic nevzali.
Z. Vosátková a její anglická skupina O6
3. dubna 2012
PhDr. Zuzana Vosátková